Kategorien Business News

Deutsche Post schrapt 8.000 banen

Deutsche Post wil naar eigen zeggen “slanker en efficiënter” worden. Het gevolg: tegen het einde van dit jaar wil het bedrijf maar liefst 8.000 banen in Duitsland schrappen, zowel onder post- als pakketbezorgers. Begin dit jaar had Deutsche Post in totaal ongeveer 187.000 werknemers in dienst. Het schrappen van circa 4 procent van de banen moet op een sociaal verantwoorde manier gebeuren, licht een woordvoerder van het bedrijf de maatregel toe. Dit meldt Der Spiegel.

Het bezuinigingsprogramma heeft ook gevolgen voor onderdelen van DHL, het logistieke dochterbedrijf van Deutsche Post dat wereldwijd ongeveer 600.000 werknemers heeft. De belangrijkste reden voor de maatregelen zijn de gestegen kosten. Vorig jaar kon het concern zijn omzet met drie procent verhogen tot 84,2 miljard euro, maar het bedrijfsresultaat daalde met 7,2 procent tot 5,9 miljard euro. Het bedrijf wil nu meer dan een miljard euro besparen.

Kernactiviteiten onder druk

De reden voor de afname is de digitalisering. Hierdoor daalt het aantal brieven al lange tijd. Vorig jaar daalde het volume aan brieven eveneens. De kernactiviteiten van Deutsche Post in Duitsland worden al lange tijd bedreigd: andere bedrijfsonderdelen zijn namelijk aanzienlijk lucratiever. Exprespost, een dienst die vooral door bedrijven wordt gebruikt om dringend goederen en documenten te versturen, supply chain-diensten en vrachtvervoer leveren bijvoorbeeld meer winst op. De effecten van de kwakkelende Duitse economie en geopolitieke conflicten zoals de oorlog in Oekraïne waren echter ook in deze bedrijfsonderdelen voelbaar.

Loonakkoord

De aankondiging van het banenverlies in Duitsland kwam slechts enkele dagen nadat met vakbond ver.di een loonakkoord werd bereikt voor ongeveer 170.000 postbodes, pakketvervoerders en andere logistieke medewerkers. De overeengekomen cao voorziet in een eerste loonsverhoging van 2 procent en nog eens 3 procent in het tweede jaar. Daarnaast krijgen alle werknemers een extra vakantiedag. ver.di stelt dat het loonakkoord er slechts voor zorgt dat het inkomen van de werknemers gelijke tred houdt met de sterke stijging van de kosten van levensonderhoud.